Ćwiczenia w schronisku na Polanie Chochołowskiej

We wtorek 25 października 2016 około godz. 18 w Schronisku Górskim PTTK na Polanie Chochołowskiej wybucha pożar, dyżurny SKKP w Zakopanem dysponuje na miejsce wszystkie jednostki z terenu gminy Kościelisko. Po dotarciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania KDR ustala, że doszło do pożaru w kotłowni, który następnie rozprzestrzenił się na dalszą część budynku, oraz że została przeprowadzona ewakuacja około 20 gości i brakuje jednej osoby. Pierwsze działania polegają na zabezpieczeniu terenu i wprowadzeniu do środka ratowników w aparatach powietrznych z liniami gaśniczymi. W miarę przybywania kolejnych zastępów teren zostaje oświetlony, zostają podane kolejne prądy wody, w tym po drabinach oraz z działek na samochodach, a na bazie zbiornika przeciwpożarowego oraz przepływającego w pobliżu potoku powstają punkty czerpania wody. W trakcie prowadzenia działań jedna z rot natrafia na nieprzytomną osobę poszkodowaną, którą ewakuuje na zewnątrz do punktu medycznego. Tam ratownicy w oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe rozpoczynają RKO z wykorzystaniem AED. Ze względu na trudne warunki terenowe niemożliwy okazuje się dojazd karetki, w związku z czym zapada decyzja o zadysponowaniu śmigłowca TOPR, dla którego zostaje wyznaczone miejsce do lądowania. W międzyczasie dochodzi do rozprzestrzenienia się pożaru na pobliski las, co wymusza podanie kolejnych prądów wody. Po około 1,5 godz. pożar udaje się ostatecznie opanować i ugasić.

 

Tak prezentował się scenariusz ćwiczeń gminnych przeprowadzonych w ostatni wtorek października na obiekcie schroniska górskiego w Dolinie Chochołowskiej. W trakcie ich trwania zrealizowano elementy m.in. z zakresu prowadzenia działań gaśniczych w budynkach oraz na terenach otwartych, udzielania KPP czy wyznaczania lądowiska dla śmigłowca. Głównym celem ćwiczeń było jednak sprawdzenie czasu dojazdu do schroniska oraz możliwości i wydajności ujęcia wody znajdującego się w pobliżu budynku. Ostatecznie z wykorzystaniem 4 motopomp Tohatsu udało się zachować ciągłość podawania 10 prądów wody, w tym 8 z linii gaśniczych i 2 z działek na samochodach. Warto także dodać, że były to pierwsze takie manewry przeprowadzone w tym schronisku. Po ich zakończeniu w restauracji Gazdówka pod Lasem w Kościelisku odbyło się ich podsumowanie, a następnie kolacja.

 

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:

OSP Kościelisko:
GBARt 2,5/24 Mercedes Atego
GLM Ford Ranger
Quad Can-Am Outlander 500

OSP Witów:
GBA 2/27 Renault Midliner
GLM Lublin II

OSP Dzianisz Górny:
GBA 2,5/16 Star 1466
GLM Volkswagen T4

OSP Dzianisz Dolny:
GCBA 5/32 Jelcz 442
GLM Ford Transit

KP PSP Zakopane: (obserwacja)
SLOp Mercedes Benz G