Pożar budynku mieszkalnego na Walowej Górze w Zakopanem

Dziś rano tuż po godz. 8 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego na Walowej Górze w Zakopanem, przy wąskiej i stromej ulicy wspinającej się na zbocze Gubałówki. Decyzją SKKP do akcji wyjechał samochód GCBA, natomiast zastęp GBARt udał się do koszar JRG Zakopane na zabezpieczenie operacyjne miasta.

W pierwszej fazie działań z budynku ewakuowano starszą kobietę z objawami zatrucia dymem, uzyskano również potwierdzenie informacji, że wewnątrz znajduje się jeszcze jedna osoba. W związku z tym w miarę przybywania sił, do budynku wprowadzano kolejnych ratowników celem jego przeszukiwania. Po kilkunastu minutach udało się zlokalizować poparzonego mężczyznę bez funkcji życiowych, którego natychmiast ewakuowano i przekazano oczekującym ratownikom medycznym. Niestety kilkudziesięciominutowa resuscytacja prowadzona na miejscu nie przyniosła skutku i lekarz stwierdził zgon poszkodowanego.

Na skutek pożaru całkowitemu wypaleniu uległo wnętrze budynku, do środka zostały podane 3 prądy wody. Zaopatrzenie wodne było realizowane z hydrantu oraz z pobliskiego potoku przy pomocy pompy pływającej. W działaniach uczestniczyły także zastępy KP PSP i JRG Zakopane, OSP Olcza i Poronin, pogotowie ratunkowe, pogotowie energetyczne i policja.