SDł – Volvo FL260/PS

Samochód został zabudowany przez firmę PS Szczęśniak na podwoziu Volvo FL 260 z układem napędowym 4×2 i silnikiem o mocy 260 KM.
Główną część pojazdu stanowi zabudowa specjalna wykonana w formie izotermy, która została podzielona na 3 przedziały :
– przedział sztabowy ze stołem oraz 4 fotelami, wyposażony dodatkowo w radio samochodowe, telewizor, aneks kuchenny z dystrybutorem wody i lodówką, instalacje elektryczną, ładowarki do radiostacji nasobnych i miejsce na inny drobny sprzęt.
– przedział operatorski z dwoma stanowiskami komputerowymi, z możliwością instalacji sprzętu teleinformatycznego, drukarek, radiostacji, itp.
– przedział techniczny i transportowy, z urządzeniami radiotechnicznymi, szafą komputerową i miejscem na inny sprzęt, z dostępem z zewnątrz przez otwierane klapy.
Całe wnętrze jest wentylowane, ogrzewane i klimatyzowane. W skrytkach umieszczonych dookoła zabudowy przygotowano miejsce na sprzęt taki jak agregaty prądotwórcze, przedłużacze, kanistry czy sprzęt do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Ponadto pojazd posiada system 4 podpór hydraulicznych do stabilizacji podczas pracy.
Dach zabudowy wykonany został jako podest roboczy z drabinką wejściową na tylnej ścianie zabudowy, na którym zainstalowane są anteny kierunkowe i dookólne oraz skrzynie aluminiowe na sprzęt. Na dachu zamontowana jest również składana, obrotowa antena satelitarna umożliwiająca dwukierunkowy, szerokopasmowy dostęp do Internetu realizowany drogą satelitarną z dowolnego miejsca. Na dachu znajdują się także 2 maszty pneumatyczne do montażu anten i kamer – 8-mio oraz 10-cio metrowy.
Wyposażenie pojazdu nie jest jeszcze w 100% kompletne, niektóre rzeczy muszą zostać dokupione, niektóre z racji wyprodukowania samochodu 9 lat temu muszą być zaktualizowane i zsynchronizowane. Wbrew niektórym pogłoskom nie planujemy przerobienia tego samochodu na jakiś inny typ. Od momentu jego pozyskania cały czas jesteśmy w kontakcie z Komendą Główną PSP, Komendą Wojewódzką PSP w Krakowie oraz Komendą Powiatową PSP w Zakopanem. Zwłaszcza KG PSP bardzo przychylnie patrzy na stacjonowanie takiego samochodu w rejonie Zakopanego. Z ich pomocą sukcesywnie będziemy dążyć do doprowadzenia pojazdu do pełnej użyteczności. Wówczas byłby on używany podczas działań czy zabezpieczeń na południu województwa, stanowiłby także zapasowe stanowisko kierowania Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem.