Szkolenie dla ukraińskich kandydatów na strażaków

W dniach 24-29 lipca 2017 na terenie naszej jednostki odbywało się szkolenie dla ukraińskich kandydatów na strażaków z trzech gmin obwodu Rówieńskiego, gdzie od podstaw tworzone są struktury ochotniczych straży pożarnych. Szkolenie prowadzone przez grupę polskich instruktorów miało na celu pokazanie sposobu funkcjonowania OSP na terenie Polski, zasad współpracy z PSP oraz samorządami lokalnymi, ale przede wszystkim ukazanie tego z jakimi zadaniami może zmierzyć się strażak, przeszkolenie ze sprzętu ratowniczego i jego obsługi oraz praktyczną naukę działania. Tematyka zajęć obejmowała m.in. bezpieczeństwo strażaka podczas akcji, rozwinięcia bojowe z różnego rodzaju armaturą, działania gaśnicze przy pożarach wewnętrznych, pracę na drabinach, budowę i obsługę aparatów ochrony układu oddechowego, ewakuacje strażaków i poszkodowanych, z użyciem m.in. skokochronu, ratownictwo techniczne z wykorzystaniem sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego czy pierwszą pomoc. Główna część przedsięwzięcia była przeprowadzona na naszym sprzęcie, jednak przy organizacji współpracowaliśmy z OSP Bukowina Tatrzańska, firmą Fire-Max która dokonała prezentacji sprzętu oraz udostępniła armaturę wodno-pianową do testów oraz firmą Szczęśniak Pojazdy Specjalne, dzięki której do ćwiczeń i założeń mogliśmy wykorzystać samochód GBA Iveco Eurocargo.