Ćwiczenia w szkole

W dniu 4 października w szkole w Kościelisku odbyły się manewry gminne. Ich scenariusz przedstawiał się następująco:

Około godziny 13:00 w budynku szkoły wybucha nieznana substancja przyniesiona do szkoły przez uczniów, pojawia się ogień który szybko rozprzestrzenia się po korytarzach. Dyrekcja natychmiast podejmuje decyzję o ewakuacji budynku, równocześnie informując o zaistniałym zdarzeniu straż pożarną. SKKP w Zakopanem dysponuje na miejsce wszystkie jednostki z gminy. Jako pierwsza pod szkołę dociera nasza jednostka, dyrektor przekazuje dowódcy informację o przeprowadzeniu ewakuacji oraz o ilości brakującuch osób. Do środka przez główne drzwi zostają wprowadzone dwie roty z linią gaśniczą. W trakcie gaszenia ognia w jednym z pomieszczeń dają się słyszeć krzyki i wołania o pomoc, jednak metalowe drzwi prowadzące do niego zostały wygięte na skutek wybuchu i nie da się ich otworzyć. Jedna z rot wycofuje się do głównych drzwi, skąd zabiera sprzęt hydrauliczny, który bez problemów radzi sobie z metalowymi drzwiami. Po wejściu do pomieszczenia strażacy napotykają na kolejną przeszkodę, osoba jest przygnieciona ciężkim regałem. Do jej wyciągnięcia zostają użyte poduszki podnoszące. Po wydobyciu poszkodowanego strażacy natychmiast wynoszą go na zewnątrz, gdzie czeka już przygotowany punkt medyczny. W międzyczasie na miejsce docierają OSP Dzianisz Górny, OSP Dzianisz Dolny i OSP Witów. Do budynku zostają wprowadzone kolejne roty, w tym po drabinach, które znajdują kolejnych dwóch poszkodowanych i wynoszą ich na zewnątrz, pomoc zostaje również udzielona dwójce nauczycieli, którzy ucierpieli w trakcie ewakuacji. Woda potrzebna do gaszenia tłoczona jest z Budzówki ze zbiornika przeciwpożarowego. Po około 40 minutach pożar zostaje ugaszony.

Fotorelacja z ćwiczeń znajduje się w galerii.