Przyczepa ODO

Do jej stworzenia posłużyła posiadana przez nas przyczepa VEB Feuerlöschgerätewerk Görlitz, dotychczas wykorzystywana jako przyczepka pompowa. Z racji tego, że od jakiegoś czasu była używana bardzo rzadko, pojawił się pomysł na inne jej zastosowanie.
 
 
Przyczepa przeszła generalny remont, którego zakres obejmował kompletne lakierowanie, montaż sygnalizacji świetlnej i oświetlenia pola pracy, zamontowanie wysuwanej półki pod sprężarkę i uchwytów na zapasowe butle oraz nóżek do stabilizacji. Dodatkowo dwuskrzydłowe drzwi umożliwiające dostęp do wnętrza wymieniono z jednej strony na żaluzję, a z drugiej strony na klapę z regulacją wysokości otwarcia. Całość prac wykonała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne.
 
Na wyposażeniu przyczepy znalazła się sprężarka Coltri MCH 23 Ergo TPS napędzana spalinowym silnikiem Honda dostarczona przez Fire-Max oraz 19 zapasowych butli MSA Auer. Sprężarka umożliwia jednoczesne nabijanie dwóch butli w czasie ok. 10-11 minut. W naszej jednostce uprawnienia do jej obsługi posiada 12 druhów.
 
Przyczepa docelowo będzie ciągnięta przez samochód GLM Ford Ranger, który na wyposażeniu posiada motopompę Tohatsu i sprzęt umożliwiający zbudowanie punktu czerpania wody. Taki zestaw może być dobrym wsparciem przy większych pożarach w całej okolicy.