Działania podczas Halnego, 18-19.11.2016

Wiejący od piątku 18 listopada wiatr Halny dał się nam we znaki, przynosząc kilka wyjazdów. Po raz pierwszy wyjechaliśmy w piątek około godz 11.15, do zgłoszenia o zerwanym przewodzie telefonicznym w pobliżu Zespołu Szkół na Szeligówce w Kościelisku. Następnie o godz. 14.20 usuwaliśmy powalone drzewo tarasujące drogę na Groniu w Kościelisku. W obu przypadkach działania prowadził zastęp GBARt Mercedes.

W sobotę około godz. 14.20 zastęp GBARt udał się w rejon Kir w Kościelisku do powalonego drzewa na DW 958, a po zakończeniu tej interwencji udał się od razu do podobnego zdarzenia w Witowie. W tym czasie do SKKP w Zakopanem wpłynęła informacja o zrywanym przez porywisty wiatr dachu na ul. Strzelców Podhalańskich w Kościelisku. Do zdarzenia wyjechał zastęp GCBA Scania, GBARt Renault z JRG Zakopane, a po zakończeniu działań w Witowie także GBARt Mercedes. Po dotarciu na miejsce okazało się że doszło do zerwania części dachu na budynku mieszkalno-usługowym, a fragmenty blachy zagrażają upadkiem na ulicę. Pierwsze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez zamknięcie jednego z pasów jezdni oraz rozebraniu uszkodzonych połaci dachu i ściągnięciu ich na ziemie. Następnie z pomocą dostarczonych na miejsce plandek zabezpieczono uszkodzony fragment dachu, tak aby nie doszło do zalania budynku. Działania na miejscu trwały 2 godziny.

Ponownie tego dnia wyjechaliśmy tuż po godz. 20, zastęp GBARt udał się do powalonego drzewa na Rysulówce w Kościelisku.