Pożar budynku w centrum Zakopanego

W czwartek 1 września około godz. 21:20 zostaliśmy zadysponowani zastępami GBARt i GCBA do dużego pożaru budynku mieszkalnego, który wybuchł w ścisłym centrum Zakopanego, pomiędzy Krupówkami a Placem Niepodległości.

Mimo iż pożar był już widoczny z daleka, to wystąpił problem ze znalezieniem bezpośredniej drogi dojazdowej do budynku. Ostatecznie okazało się że dojazd do niego prowadzi przez plac wewnętrzny Poczty Polskiej znajdującej się przy Krupówkach, jednak działania prowadzono także od strony placu dawnej siedziby straży pożarnej przy ul. Orkana oraz od strony Placu Niepodległości. W momencie przybycia na miejsce pierwszych jednostek całe pierwsze piętro budynku oraz poddasze były objęte ogniem otwartym, a na dachu przybudówki znajdował się mężczyzna oczekujący na ewakuację. Pierwsze działania polegały na ewakuacji mężczyzny przy pomocy drabiny przystawnej oraz podaniu prądów wody z zewnątrz w celu przygaszenia płomieni. Po dojeździe naszych zastępów od strony poczty wprowadziliśmy do środka roty zabezpieczone w aparaty OUO z liniami gaśniczymi, w tym także po drabinie. Dodatkowo zbudowaliśmy punkt czerpania wody na przepływający obok Foluszowym Potoku oraz oświetliliśmy teren działań. Po opanowaniu sytuacji przystąpiono do prac rozbiórkowych i dokładnego przelewania pogorzeliska, co ze względu na drewnianą konstrukcję wypełnioną trocinami okazało się bardzo pracochłonne. Działania trwały ponad 4 godziny.

Siły i środki:

GBARt 2,5/24 Mercedes Atego
GCBA 7,7/40 Scania P450
GBARt 2,5/24 Renault Midlum JRG ZakopaneGBA 2/20 Star 1466 JRG Zakopane
GCBA 9,5/65 MAN TGS JRG Zakopane
SH 25 Volvo JRG Zakopane
SLRr Nissan Navara JRG Zakopane
GBA 2,5/25 MAN TGM OSP Olcza
GBA 2,5/24 Mercedes Atego OSP Poronin
GCBA 5/24 Jelcz 422 OSP Poronin
GCBA 4,5/32 Mercedes Atego OSP Biały Dunajec
GCBA 6/32 Jelcz 004 OSP Biały Dunajec
GBA 2,5/16 Mercedes OSP Ząb
GCBA 6/32 Jelcz 004 OSP Ząb
GCBA 8/40 Volvo FM12 OSP Dzianisz Górny
GCBA 6/32 Jelcz 004 OSP Suche
GBA 3/16 Scania P360 OSP Nowe Bystre
Pogotowie Ratunkowe
Policja
Pogotowie Energetyczne
(w spisie mogą wystąpić braki)

Fot. Piotr Korczak, Marcin Szkodziński