Ćwiczenia obiektowe, WOSzK Gronik

W środę 28 września 2016 r. uczestniczyliśmy w wieczornych ćwiczeniach obiektowych na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego na Groniku w Kościelisku. Miały one na celu sprawdzenie wewnętrznych procedur obowiązujących na terenie obiektu oraz przećwiczenie współpracy z jednostkami ochrony przeciwpożarowej na wypadek wystąpienia faktycznego pożaru.
Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar na 3. piętrze obiektu hotelowego znajdującego się na terenie kompleksu wojskowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów GBARt i GCBA z OSP Kościelisko oraz podnośnika z JRG Zakopane dowódca uzyskał od kierownika informację o przeprowadzeniu ewakuacji oraz o dwóch brakujących osobach, które najprawdopodobniej pozostały w środku. Do budynku wprowadzono 2 roty z liniami gaśniczymi, sprawiono podnośnik hydrauliczny, oświetlono i zabezpieczono teren działań, zbudowano zasilanie wodne z hydrantu podziemnego oraz przygotowano punkt medyczny. W trakcie prowadzenia działań jedna z rot natrafiła na nieprzytomną osobę bez funkcji życiowych, którą natychmiast ewakuowano na zewnątrz, gdzie przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po chwili druga rota odnalazła kolejną osobę, tym razem przytomną z odciętą drogą ucieczki, którą ewakuowano przy pomocy podnośnika i również przekazano do punktu medycznego. Na koniec dodatkowo przećwiczono podawanie prądu wody z działka w koszu podnośnika hydraulicznego.

fot. WOSzK