Ćwiczenia Powiatowe – Tartak 2019 🚒

🚨W piątek 18.10 na tartaku w miejscowości Nowe Bystre odbyły się ćwiczenia powiatowe z udziałem Powiatowych Sił i Środków będących w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym oraz SIS Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, które zakładały wieloepizodowe założenia związane z zagrożeniami występującymi na terenie takiego zakładu.

Założenie składało się z 2 etapów :
➡️ETAP I – działania przygotowawcze czyli kontrola zastępów, dokumentów oraz samochodów i ich wyposażenia, gra sztabowa
➡️ETAP II- ćwiczenia taktyczne, które obejmowały takie założenia jak:
– pożar materiału drewnianego składowanego na terenie tartaku oraz zbudowanie układu zasilającego zapewniającego ciągłość podawania wody.
-założenia ratownicze, tj. osobę która wpadła do silosu z trocinami, osobę przygniecioną płazami oraz osobę z odcięta dłonią.

Teren działań był podzielony na 3 odcinki bojowe. Zastęp GCBARt z naszej jednostki brał udział w ćwiczeniach na I i II odcinku bojowym. Jedna rota w aparatach ODO udała się do działań gaśniczych, natomiast druga wspomagała zastępyJRG Zakopane w ewakuacji osoby z silosu.

🚨 W ćwiczeniach brały udział siły JRG Zakopane, JRG Nowy Targ, JRG Myślenice, wszystkie jednostki OSP KSRG z pow. tatrzańskiego oraz 4 jednostki OSP z pow. nowotarskiego – Krościenko, Czarny Dunajec, Szczawnica i Ludźmierz.

Dodatkowo po ćwiczeniach odbył się pokaz lanc mgłowych i kominowych zorganizowany przez firmę Mist-Tech.

Na czas trwania ćwiczeń drugi z naszych zastępów, GBARt Mercedes, był wyznaczony w ramach zabezpieczenia operacyjnego powiatu.