Ćwiczenia z zakresu ewakuacji kolejki krzesełkowej

W dniach 18 – 19 listopada w Białce Tatrzańskiej i Zakopanem odbyły się warsztaty i ćwiczenia ratownictwa wysokościowego z zakresu ratownictwa podczas awaryjnego zatrzymania kolei zorganizowane przez Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie przy współpracy z Komendą Powiatową PSP w Zakopanem.
W ćwiczeniach udział wzięło ok. 30 strażaków PSP z Krakowa, Zakopanego, Nowego Sącza, Gorlic, Limanowej, Nowego Targu oraz 20 strażaków OSP z Kościeliska, Dzianisza Górnego i zakopiańskiej Olczy.
W pierwszym dniu warsztatów na kolejach linowych Pasieka Express w Białce Tatrzańskiej oraz Harenda w Zakopanem strażacy poznawali specyfikę urządzeń, zapoznawali się ze sprzętem ewakuacyjnym będącym w posiadaniu stacji. Odbyli także zajęcia warsztatowe obejmujące część teoretyczną. W drugim dniu na kolei linowej Harenda odbyły się ćwiczenia pozorowanej akcji ewakuacji osób z krzesełek przy pomocy technik alpinistycznych oraz drabin pożarniczych.
Ćwiczenia miały na celu przygotowanie jednostek straży pożarnej do prowadzenia ewakuacji narciarzy uwięzionych na krzesełkach kolei linowych w przypadku ich awarii. Ratownicy mogli w praktyczny sposób odświeżyć posiadaną wiedzę i umiejętności, wymienić się doświadczeniami zarówno z funkcjonariuszami z innych powiatów jak i pracownikami zajmującymi się na co dzień obsługą kolei krzesełkowych. Ćwiczenia pozwoliły także zacieśnić współpracę z właścicielami stacji narciarskich, co na pewno będzie miało przełożenie na bardziej efektywne prowadzenie ewentualnych działań ratowniczych.

Tekst: KP PSP Zakopane

Galeria zdjęć z ćwiczeń:

http://www.osp-koscielisko.pl/index.php?m=Gallery&f=album&id=95