ICAR 2019 – ZAKOPANE

W dniach 8-13 października w Zakopanem odbywa się 71. Kongres Służb Ratownictwa Alpejskiego – ICAR 2019, w którym uczestniczy około 450 osób z 40 krajów. ICAR jest międzynarodową organizacją powołaną w 1955 r., zrzeszająca obecnie 30 narodowych organizacji ratownictwa górskiego z Europy i Ameryki Północnej. Kongresy ICAR są organizowane corocznie przez innego członka, w tym roku gospodarzem jest Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR. Podczas trwania Kongresu prowadzone są różne warsztaty, ćwiczenia czy pokazy sprzętu

Jednym z elementów Kongresu były pokazy śmigłowców dedykowanych do ratownictwa górskiego. W związku z tym na prośbę TOPR-u, w porozumieniu z KP PSP w Zakopanem, w dniach 8-9 października nasz zastęp GCBARt Scania pełnił zabezpieczenie startów i lądowań maszyn, które odbywały się na lądowisku przy kompleksie hoteli Nosalowy Dwór Resort & SPA Zakopane. Wśród śmigłowców można było zobaczyć modele takie jak Augusta Westland AW 169 i Eurocopter EC 145 z Włoch czy Bell 429 Global Ranger ze Słowacji.

Fot. Piotr Korczak/ podhale24.pl, mat. własne

#icar2019