Polsko-Słowacke pokazy akcji ratowniczych

12 września 2014 roku na jednej z przygranicznych dróg dochodzi do czołowego zderzenia dwóch pojazdów, w wyniku czego ich kierowcy zostają uwięzieni we wrakach. Na miejsce zostają zadysponowani strażacy z Kościeliska oraz słowackiego Twardoszyna. Po dojeździe ratownicy zabezpieczają miejsce zdarzenia, zamykają ruch, stabilizują samochody, przygotowują gaśnice na wypadek zapłonu któregoś z pojazdów i odpinają akumulatory. Następnie do pojazdów wchodzą strażacy, którzy od tej pory będą odpowiedzialni za zajęcie się osobami poszkodowanymi, mi.in. poprzez stabilizacje odcinka szyjnego kręgosłupa oraz osłonięcie ich przed odłamkami szkła i karoserii podczas uwalniania. W tym czasie reszta obsad poszczególnych samochodów przystępuje do rozcinania wraków, stosując dwie różne techniki. Polacy usuwają przednie i tylne drzwi oraz słupek B, po czym ewakuują poszkodowanego, Słowacy natomiast usuwają przednie drzwi, przecinają słupki A i B, po czym odginają dach i również ewakuują kierowcę. Następnie polscy strażacy usunęli dach, a także podnieśli deskę rozdzielczą przy pomocy rozpieraczy kolumnowego i ramieniowego. Ostatnim etapem akcji było ugaszenie pożaru substancji ropopochodnej przy użyciu piany ciężkiej.

Tak w skrócie wyglądał scenariusz pokazowej akcji ratowniczo-gaśniczej, która odbyła się w piątek 12 września na stadionie biathlonowym w Kościelisku. Uczestniczyli w niej strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelisku oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Twardoszynie (Metsky Hasicsky Zbor Tvrdosin). Celem wspólnych manewrów było zacieśnienie współpracy pomiędzy partnerskimi jednostkami oraz wymiana doświadczeń w tematyce prowadzenia akcji przy wypadkach komunikacyjnych. Pokazom przyglądali się liczni widzowie, zarówno ze strony polskiej jak i słowackiej. Po pokazach przygotowano ciepły poczęstunek, zorganizowano zawody w strzelaniu do celu a także międzynarodową sztafetę. Całość odbyła się w ramach unijnego projektu „Drogi z widokiem na Tatry”, realizowanego przez partnerskie gminy Kościelisko i Twardoszyn.

Materiały TV o wydarzeniu:
Tygodnik Podhalański
Wiadomości TVPodhale