Pożar restauracji przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem.

Powracamy do jeszcze jednego poważnego zdarzenia, które miało miejsce przed nadejściem ostatniego Halnego. 20 grudnia o godz. 01.50 zostaliśmy zadysponowani dwoma zastępami do pożaru restauracji przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem.

Po naszym dotarciu na miejscu były już obecne 3 zastępy JRG Zakopane, panowało silne zadymienie, a pożar rozwijał się w konstrukcji dachu pod blachą. Pierwsze działania polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, odłączeniu mediów od budynku, uzyskaniu dostępu do wnętrza restauracji celem jej przeszukania oraz dokładnym rozpoznaniu miejsc w których rozwija się ogień. Następnie z wykorzystaniem drabin oraz podnośnika hydraulicznego uzyskano dostęp na dach budynku, gdzie za pomocą pił ratowniczych oraz wkrętarek przystąpiono do rozbiórki połaci dachu celem podania prądów wody, dodatkowo z wnętrza wyniesiono kilkanaście butli z gazem. Zasilanie było realizowane z sąsiednich hydrantów. Po opanowaniu pożaru dokonano dokładniejszych prac rozbiórkowych celem eliminacji wszystkich zarzewi oraz zrzucono na ziemię rozebrane fragmenty blachy, aby nie zostały porwane przez nadchodzący wiatr.

W działaniach trwających ok. 2 godziny uczestniczyły zastępy JRG Zakopane oraz OSP Kościelisko, Olcza, Poronin i Ząb.

Fot. Piotr Korczak/ podhale24.pl, Maciej Jonek/ Tygodnik Podhalański, mat. własne