Pożar zabudowań mieszkalno-gospodarczych, Poronin

25 stycznia przed godziną 14 SKKP w Zakopanem otrzymało informację o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego przy ul. Tatrzańskiej w Poroninie. W pierwszej kolejności na miejsce zadysponowano zastępy JRG Zakopane oraz OSP Poronin. Po przybyciu pierwszych zastępów dom praktycznie w całości objęty był ogniem otwartym, dodatkowo pożar zaczynał przenosić się na przybudowaną do budynku stodołę. W pierwszej fazie działań strażacy OSP Poronin ewakuowali z wnętrza niepełnosprawną kobietę a następnie rozpoczęli gaszenie ognia. W związku z poważną sytuacją na miejscu oraz problemami z zaopatrzeniem wodnym zaczęto dysponować kolejne jednostki, w tym naszą. W miarę przybywania zastępów podawano następne prądy wody, w tym z podnośnika hydraulicznego, do środka wprowadzano ratowników w aparatach ODO celem przeszukania pomieszczeń oraz prowadzenia działań gaśniczych od wewnątrz. Po wstępnym opanowaniu sytuacji rozpoczęto prace rozbiórkowe oraz przerzucanie i przelewanie dużych ilości siana znajdujących się w stodole. W dalszej części działań na miejsce zadysponowano kolejne jednostki celem podmiany strażaków.
Na skutek pożaru poszkodowane zostały 3 osoby, dwie kobiety przebywające w czasie wybuchu ognia w domu oraz strażak ewakuujący jedną z kobiet.

Siły i środki:
GCBA 13/48 Steyr
SLOp Skoda Octavia KP PSP Zakopane
GBARt 2,5/24 Renault Midlum JRG Zakopane
GCBA 9,5/65 MAN TGS JRG Zakopane
SH 25 Volvo JRG Zakopane
SLRr Jeep Cherokee JRG Zakopane
GBA 2,5/24 Mercedes Atego OSP Poronin
GCBA 5/32 Jelcz 422 OSP Poronin
GBA 2,5/16 Star 244 OSP Suche
GCBA 6/32 Jelcz 004 OSP Suche
GBA 2,5/16 Mercedes 1222 OSP Ząb
GCBA 6/32 Jelcz 004 OSP Ząb
GBA 2,5/16 Mercedes 911 OSP Stasikówka
GCBA 6/32 Jelcz 004 OSP Stasikówka
GCBA 9/50 Scania P380 OSP Bukowina Tatrzańska
GCBA 4/32 Mercedes Atego OSP Biały Dunajec
GBA 2/16 Star 14-225 OSP Murzasichle
GCBA 5/32 Magirus Deutz OSP Murzasichle
GLM Ford Ranger OSP Małe Ciche
GLM Ford Transit OSP Nowe Bystre
GLM Ford Tranist OSP Bustryk
Pogotowie Ratunkowe (3 karetki)
Pogotowie Energetyczne
Policja