Premier Donald Tusk w Kościelisku

Premier Donald Tusk odwiedził tereny zniszczone przez halny. Wizytował Zakopane i Kościelisko, gdzie spotkał się z samorządowcami i służbami, biorącymi udział w akcjach ratunkowych i usuwania skutków wichury, która nawiedziła Podtatrze w dniach 24 – 26 grudnia.

„- Rozmawialiśmy z wojewodą małopolskim o tym, by pomoc dla poszkodowanych dotarła jak najszybciej. Osiągnęliśmy tu swoisty rekord Polski jeśli chodzi o szybkość decyzji – mówił Donald Tusk.

Chodzi o zasiłki dla poszkodowanych w kwocie do 6 tys. zł. Środki te będą mogły być przeznaczone na zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych: odzież, leki, wyżywienie czy wyposażenie gospodarstw domowych.

Premier dziękował strażakom i wszystkim zaangażowanym za usuwanie skutków halnego.

– Przyjechałem do Zakopanego głównie po to, żeby podziękować tym wszystkim, którzy bardzo ciężko pracowali – mówił.

– Na szczęście obyło się bez ofiar, co po tym, co słyszeliśmy i oglądaliśmy w relacjach z Zakopanego i okolic, to właściwie graniczy z cudem, że nie doszło do jakichś dramatów – mówił.

Szef polskiego rządu wypowiedział się także na temat uszkodzonego drzewostanu szacowanego ok. 100 tys.

– Straty w drzewostanie w parku to siły natury i tu nie mówimy o stratach, jak w przypadku pożaru czy wybuchu gazu – mówił. – Oczywiście wszędzie tam, gdzie pomoc będzie niezbędna, to jej udzielimy -podkreślił.

W spotkaniu udział wzięli włodarze Janusz Majcher burmistrz Zakopanego wraz z zastępcami, wójt gminy Kościelisko Bohdan Pitoń i przedstawiciele służb, głównie straży pożarnej.”

M. Śmiarowski/KPRM