Zajęcia praktycznie w komorze dymowej KW PSP w Krakowie

23 Kwietnia 2013 r. trzech strażaków z OSP Kościeliska wraz z innymi strażakami powiatu tatrzańskiego odbyli zajęcia praktycznie w komorze dymowej Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Zajęcia rozpoczęły się sprawdzeniem wiedzy na temat aparatury ODO, następnie wszyscy uczestnicy przeszli badania lekarskie by móc przystąpić do ćwiczeń dzięki którym sprawdzana jest kondycja i wytrzymałość.
Testy w komorze dymowej przeprowadzone zostały w aparatach na sprężone powietrze z założoną na twarz maską (bez dostępu powietrza z butli na ćwiczeniach wysiłkowych) , w następującej kolejności:
Ergometr taśmowy – 800 m z prędkością 8 km/hMłot podciągowy – 15 podciągnięć – obciążenie 34 kgErgometr rowerowy – 1 min – obciążenie 200 WDrabina bez końca (ergometr drabinowy) – 15 mŚcieżka dymowa – ćwiczenie polegało na przejściu strażaka ubranego w sprzęt ODO zadymionej trasy na orientację, podczas którego należało realizować następujące zadania:Przejście przez zbiornikPokonywanie różnicy poziomówOtwieranie przegród pionowychPrzechodzenie przez otworyPrzejście przez odcinek rurowyPokonanie strefy cieplnej
Celem testów i ćwiczeń doskonalących w komorze dymowej jest przygotowanie oraz sprawdzenie ratowników w zakresie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, podczas występowania obciążeń psychofizycznych (brak widoczności, zadymienie, wysoka temperatura, ograniczona przestrzeń, hałas)
Zajęcia tego dnia zapewne każdemu pozostaną długo w pamięci. Zdjęcia w galerii przedstawiają obrazowo czynności które zostały wyżej opisane.