Zderzenie busów w Kirach: 25 osób poszkodowanych. Ofiary śmiertelne (ćwiczenia)

5 czerwca 2013 roku w Kościelisku zorganizowano powiatowe ćwiczenia KSRG, zakładające wypadek 2 busów z dużą ilością poszkodowanych. Ich scenariusz przedstawiał się następująco:

5 czerwca 2013 o godzinie 10 opodal stadionu biathlonowego w Kirach doszło do zderzenia busów. Krótko potem Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Zakopanem odebrało zgłoszenie o wypadku, dyżurny zadysponował zastępy GBA z OSP Kościelisko oraz JRG Zakopane. Po dotarciu zastępu OSP, w wyniku rozpoznania dowódca stwierdził że doszło do czołowego zderzenia dwóch pojazdów przewożących ludzi, w wyniku którego jeden przewrócił się na bok a drugi uderzył w drzewo. Z przewróconego busa wycieka paliwo, kilkadziesiąt osób zostało rannych. Kierujący działaniem ratowniczym we wstępnej fazie akcji nakazał zabezpieczenie wycieku poprzez pokrycie go pianą ciężką, następnie przekazał dyżurnemu informację o skali zdarzenia i szacunkowej ilości poszkodowanych. Ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelisku zajęli się wstępną segregacją rannych.

Kilka minut później na miejscu zjawiają się zastępy JRG Zakopane i pierwszy zespół ratownictwa, kierowanie akcją przejął dowódca Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej. Wyznaczył on zadania dla poszczególnych zastępów i osób, wspólnie z koordynatorem medycznym układają plan taktyczny działań. KDR II prosi o zadysponowanie na miejce dodatkowych sił i środków KSRG i PRM, w tym w miarę możliwości śmigłowców TOPR i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednocześnie poprzez SKKW zostaje zadysponowany zastęp SCKn z Nowego Targu, wyjazd zgłasza także Grupa Operacyjna KP PSP. Docierający do Kir strażacy niezwłocznie udają się ze sprzętem ratownictwa medycznego do KDR-a, potem kolejno przystępują do ewakuacji poszkodowanych zgodnie z nadanym podczas segregacji priorytetem. Ciężko ranni przenoszeni są do punktu medycznego zlokalizowanego na terenie stadionu. Miejsce to zostało wytypowane ze względu na łatwość dojazdu karetek oraz możliwość wytyczenia w pobliżu lądowiska dla śmigłowców. Dwie osoby z najcięższymi obrażeniami już po chwili trafiają na pokład helikopterów.

Na miejsce wypadku docierają kolejne zastępy OSP oraz ZRM z Podhala. Zadysponowano dwie karetki z Zakopanego, dwie z Nowego Targu, po jednej ze Stasikówki, Czarnego Dunajca i Raby Wyżnej. Jest już także Grupa Operacyjna KP PSP Zakopane, dowodzenie objął Komendant Powiatowy. Budowane są struktury i zaplecze sztabu akcji, cały teren działań zabezpiecza policja i straż gminna z Kościeliska. Ratownicy ewakuują kolejnych poszkodowanych, trwa również proces powtórnej segregacji. W punkcie medycznym stworzono szereg stanowisk, na których wykonywane są pilne zabiegi medyczne, konieczne do zrealizowania przed transportem. Koordynator medyczny cały czas nadzoruje proces przekazywania pacjentów zespołom pogotowia ratunkowego, weryfikuje także informacje do których szpitali mają zostać przetransportowani ranni. Ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne, strażacy przystępują do rozstawienia namiotu pneumatycznego, do którego zostanie przeniesiony punkt medyczny.

W kolejnej fazie akcji uczestniczą już wszystkie zadysponowane na miejsce siły i środki. Dotarł też nośnik kontenerów z JRG Nowy Targ, w międzyczasie wszyscy poszkodowani z wysokim priorytetem transportowym zostali przekazani zespołom pogotowia. Pozostały jedynie grupy osób oznaczonych kolorami żółtym oraz zielonym. Po rozstawieniu namiotu, KDR nakazał niezwłocznie wprowadzić obie grupy do środka, ze względu na opady deszczu. Wszystkie osoby ranne zostały ewakuowane z rozbitych busów, do czynności przystąpili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Zakopanem. Wiadomo już było, że na miejscu zginęły cztery osoby. W toku działań sztabu akcji, porozumiał się on ze Starostwem Powiatowym, na miejsce wysłano zespół psychologów, mających udzielić wsparcia uczestnikom zdarzenia. Około godziny 11.30 ostatni pacjenci zostali przekazani zespołom ratownictwa medycznego, swoje działania zakończyli strażacy udzielający poszkodowanym pomocy. Akcja ratunkowa została zakończona.

Tak wyglądał scenariusz manewrów, które odbyły się 5 czerwca 2013 roku w Kościelisku- Kirach. Brały w nich udział siły i środki PSP i OSP z terenu powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, Starostwo Powiatowe, Szpital Powiatowy w Zakopanem, Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc w Zakopanem, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem, Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo- Kondycyjny Gronik, Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem, Placówka Straży Granicznej w Zakopanem, Straż Gminna Kościelisko, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji działań Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego na poziomie powiatowym podczas wypadku masowego, doskonalenie współdziałania z jednostkami działającymi razem w akcjach na terenie powiatu, praktyczne sprawdzenie założeń Powiatowego Planu Ratowniczego, sprawdzenie i doskonalenie obsad stanowisk kierowania oraz sprzętu i systemów łączności. Całość manewrów obserwowali przedstawiciele Komend Wojewódzkich oraz KG PSP.

Po zakończeniu manewrów, ich podsumowania dokonał Komendant Powiatowy PSP w Zakopanem, po nim głos zabrali Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP oraz kierownik Zakładu Medycyny Katastrof CMUJ.

W ćwiczeniach uczestniczyły:

Siły i środki KP PSP Zakopane:
540[K]56- Mikrobus Renault Trafic Passenger
540[K]90- SLOp Škoda Fabia
540[K]98- SLDł Škoda Octavia Kombi

Siły i środki JRG Zakopane:
541[K]21- GBA 2,5/24 Renault Midlum 300.14 DXi/PS Szczęśniak
541[K]22- GBA 2/20 Star 1466/Stolarczyk
541[K]25- GCBA 9,5/65 MAN TGS 26.440/Stolarczyk
541[K]54- SH 25 Volvo FL 220/Bumar
541[K]90- SLOp Jeep Cherokee/ISS Wawrzaszek

Siły i środki JRG Nowy Targ:
491[K]81- SCKn Mercedes Benz Actros/Hiab + kontener kwatermistrzowski

Siły i środki OSP KSRG:
549[K]22- GCBA 4/32 Mercedes Benz Atego 1629 AF/Bocar- OSP Biały Dunajec
549[K]31- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego 1329 AF/PS Szczęśniak- OSP Kościelisko
549[K]36- SLRt Iveco Turbo Daily 65C15/AutoSHL- OSP Dzianisz Górny
549[K]43- GBA 2,5/16 Mercedes Benz 1222/Schlingmann- OSP Ząb
549[K]45- SLRt Fiat Ducato- OSP Poronin
549[K]50- GBA 2,5/25 MAN TGM 13.280/Stolarczyk- OSP Olcza
549[K]59- SLRt Volkswagen Transporter T5/ISS Wawrzaszek- OSP Bukowina Tatrzańska
549[K]66- SLRt Fiat Ducato- OSP Białka Tatrzańska
549[K]69- SLRt Iveco Daily/ ISS Wawrzaszek- OSP Leśnica Groń
549[K]74- GBA 2/25 Renault Midliner M210/ISS Wawrzaszek- OSP Witów
549[K]95- GBA 2/16 Star 14-225/AutoSHL- OSP Murzasichle
499[K]45- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego 1429/Bocar- OSP Chochołów (powiat nowotarski)

Ratownictwo Medyczne:
Fiat Bravo- Szpital Powiatowy w Zakopanem
S- Volkswagen Transporter T5/WAS- Szpital Powiatowy w Zakopanem
P- Volkswagen Transporter T5/AutoForm- Szpital Powiatowy w Zakopanem
P- Volkswagen Transporter T5/AMZ- Szpital Powiatowy w Zakopanem
T- Volkswagen Transporter T5/AMZ- SSChP w Zakopanem
Volkswagen Transporter T4/AMZ – Klinika Ortopedii i Rehabilitacji w Zakopanem
Fiat Ducato/AMZ- WOSzK Gronik
Land Rover Defender 110- TOPR

Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem:
G986- Kia Cee’d II
G996- Kia Cee’d CRDi
G998- Kia Cee’d CRDi
G976- Fiat Stilo
G978- Fiat Ducato
Nieoznakowana Kia Cee’d

Karpacki Oddział Straży Granicznej:
Kia Cee’d
Land Rover Defender 110

Straż Gminna Kościelisko:
2x Renault Kangoo
Fiat Sedici

Galeria zdjęć z ćwiczeń: