Ćwiczenia powiatowe 2016

W poniedziałek 7 listopada 2016 roku uczestniczyliśmy w ćwiczeniach powiatowych zorganizowanych na terenie kompleksu hotelowego Nosalowy Dwór w Zakopanem. Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar w garażu podziemnym budynku „Rezydencja II” oraz powstanie bardzo silnego zadymienia, które rozprzestrzeniając się kanałami wentylacyjnymi odcięło drogę ucieczki osobom na wyższych kondygnacjach. Działania w pierwszej fazie polegały na wprowadzeniu do garażu rot celem przeszukania go pod względem osób poszkodowanych oraz ugaszenia pożaru. Wraz z dojazdem kolejnych sił wprowadzano ratowników do przeszukania wyższych kondygnacji hotelu, sprawiono 2 skokochrony, przy pomocy podnośnika hydraulicznego oraz drabiny mechanicznej podjęto ewakuacje ludzi oczekujących na balkonach. Osoby poszkodowane wyniesione z garażu oraz ewakuowane z wyższych pięter trafiały do punktu medycznego przygotowanego w namiocie pneumatycznym. Ze względu na pracę w aparatach powietrznych zastosowano rotację ratowników oraz przygotowano punkt wymiany butli. W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki JRG Zakopane, wszystkie jednostki OSP włączone do KSRG z powiatu tatrzańskiego, siły Plutonu I Kompani Gaśniczej Zakopane, Pogotowie Ratunkowe, Policja, Straż Miejska, miejski oraz powiatowy zespół zarządzania kryzysowego.

Z naszego ramienia w ćwiczeniach uczestniczył zastęp GCBA Scania, natomiast zastęp GBARt Mercedes na czas trwania ćwiczeń był przewidziany jako pierwszy rzut do zdarzeń na terenie Zakopanego.

fot. Grzegorz Pitek (GrzegorzP-straz.pl), Piotr Duraj