Pożar sadzy i dachu w Schronisku PTTK na Hali Kondratowej

W sobotę 20 października ok. godz. 18 zostaliśmy zadysponowani do akcji typowej, ale w nietypowym miejscu, a mianowicie do pożaru sadzy w kominie w schronisku na Hali Kondratowej w Tatrach. Na miejsce zbiórki w Kuźnicach przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch udał się nasz quad, a także zastęp GBA i quad z OSP Olcza oraz terenowe samochody gaśnicze Star 1466 z JRG Zakopane i OSP Dzianisz Górny (zawrócony po drodze).

Dojazd do schroniska jakimkolwiek samochodem gaśniczym okazał się niemożliwy, w związku z czym strażacy przesiedli się do samochodu terenowego właściciela schroniska, a quadami zabrano sprzęt taki jak gaśnice, zestaw kominiarski, pilarka do drewna, kamera termowizyjna, miernik wielogazowy, liny i uprzęże do zabezpieczenia pracy na wysokości. Po dotarciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania potwierdzono pożar sadzy w przewodzie kominowym oraz wylatujące z komina iskry i fragmenty płonącej sadzy które spodowowały przepalenie poszycia dachu w okolicy komina. Pierwsze działania na miejscu podejmowali znajdujący się w schronisku turyści, nasze polegały na wyczyszczeniu komina przy pomocy zestawu kominiarskiego, rozebraniu fragmentu przepalonego dachu oraz kontroli całego budynku miernikiem wielogazowym i kamerą termowizyjną. Akcja trwała ok. 2 godziny.

Fot. 24tp.pl i mat. własne, video własne